Bark zamrożony (zarostowe zapalenie torebki stawowej)

Bark zamrożony (zarostowe zapalenie torebki stawowej) Data postu: Posted on

Określeniem bark zamrożony opisuje się bolesną utratę czynnej i biernej ruchomości stawu ramiennego, przy jednoczesnym braku zmian radiologicznych. Charakterystyczne dla schorzenia jest względne zachowanie ruchów zgięcia i rotacji wewnętrznej stawu, przy niemal całkowitej utracie ruchu w pozostałych płaszczyznach. Choroba dotyczy przede wszystkim ludzi w wieku 40-60 lat, a w grupie chorych przeważają kobiety.

Przyczyną wystąpienia dolegliwości może być przedłużające się unieruchomienie stawu ramiennego, pozornie niewielkie urazy (nadwyrężenie, stłuczenie), zabiegi operacyjne w tej okolicy, przeciążenie stawu. W konsekwencji tych czynników dochodzi do zapalenia a następnie zwłóknienia torebki stawowej, co w znacznym stopniu ogranicza jej elastyczność.

Choroba zwykle przebiega w trzech fazach:

Faza „zamarzania”– może trwać od 3 do 6 miesięcy, w ty okresie pacjent odczuwa niewielki ból nasilający się przede wszystkim w nocy i w trakcie wykonywania czynności kończyną. Nie występuje jeszcze ograniczenie ruchomości, co z pewnością usypia czujność wielu osób.

Faza sztywnienia– może trwać od 3 do 18 miesięcy, ból spoczynkowy maleje a ograniczenie ruchomości jest coraz większe. Czynności takie jak unoszenie ręki, zapinanie biustonosza czy sięganie do tylnej kieszeni spodni sprawiają pacjentowi problem i znaczny dyskomfort. Dużym problemem jest ból występujący nocą, który nie ustępuje po podaniu leków przeciwbólowych.

Faza „topnienia”- od 3-6 miesięcy, w tej fazie pacjent stopniowo odzyskuje ruchomość stawu ramiennego.

bark zamrożony

Bark zamrożony- możliwości terapeutyczne:

-ćwiczenia zwiększające ruchomość stawu ramiennego,

-relaksacja poizometryczna stawu ramiennego,

-techniki powięziowe (masaż głęboki, FDM),

-manualna mobilizacja stawu ramiennego oraz odcinka szyjnego,

masaż klasyczny obręczy barkowej,

-ćwiczenia wzmacniające mięśnie obręczy barkowej.

Podsumowując, bark zamrożony jest jednostką chorobową wymagającą szybkiego rozpoznania i rehabilitacji. Czas jaki potrzebny jest na dojście do sprawności jest długi, dlatego ćwiczenia powinny być prowadzone regularnie przez cały ten okres.