Terapia stawów skroniowo- żuchwowych

Dysfunkcje aparatu żucia


terapia stawów skroniowo- żuchwowych

Staw skroniowo- żuchwowy

Staw skroniowo- żuchwowy tworzony jest głowę żuchwy ora panewkę zlokalizowaną na kości skroniowej. Pomiędzy partnerami stawowymi znajduje się krążek stawowy, a całość wzmocniona jest więzadłami oraz torebką stawową. Za ruchy żuchwy odpowiada szereg mięśni, takich jak, m skroniowy, m. żwacz, mm. skrzydłowate czy nadgnykowe. Wydolność mięśni stanowi w dużej mierze o kondycji stawu a terapia stawów skroniowo- żuchwowych powinna zacząć się od opracowania mięśni tej okolicy.

Przyczyny problemów stawu skroniowo- żuchwowego

Przyczyn dysfunkcji tego stawu może być wiele. Wydaje się jednak, że pierwszą i najpoważniejszą jest stres. Chroniczny stres powoduje to że pacjenci mimowolnie zaciskają zęby, z czego często nie zdają sobie sprawy. Sytuacja ta najczęściej ujawnia się podczas wizyty u stomatologa, gdy lekarz stwierdza nadmierne ścieranie się z szkliwa. Wzmożone napięcie może prowadzić do dysbalansu mięśniowego, a to do podwichania się krążka stawowego. Często pojawiają się dolegliwości bólowe samego stawu, mogące być odczuwane w obrębie całej głowy. Pacjenci dotknięci tym problemem niezwykle cierpią, często szukają pomocy u laryngologa czy neurologa, nie zdając sobie sprawy, że może być to problem stawowy. Powinni oni zgłosić się do terapeuty zajmującego się stawem s-ż.

Terapia stawów skroniowo- żuchwowych i rokowanie   

Terapia stawów skroniowo- żuchwowych obejmuje techniki terapii manualnej, powięziowej i osteopatii. Przede wszystkim terapeuta zmniejsza napięcie mięśni aparatu żucia. Wykonuje to stosując techniki zewnętrzne oraz wewnętrzne (przez usta). W kolejnym etapie ocenia mięśnie szyi, karku i obręczy barkowej. Oceniamy również stan całej czaszki przy pomocy technik terapii czaszkowo- krzyżowej. Niezwykle ważne jest, aby terapeuta przeprowadził wnikliwy wywiad z pacjentem, aby wyeliminować ewentualny czynnik stresowy.

Podsumowując, w wielu przypadkach stosujemy terapię tylko objawowo. Osoby u których przyczyną jest stres muszą przede wszystkim poradzić sobie z nim. Jako autoterapię pacjenci powinni wykonywać ćwiczenia rozciągające, automasaż czy ćwiczenia kontroli ruchów żuchwy. Osoba wykonująca ćwiczenia może w znaczny sposób zmniejszyć dolegliwości, dlatego są one obowiązkowe.

Rehabilitacja Gorzów

Rejestracja pod numerem telefonu: 888 439 162,

lub przez formularz kontaktowyCennik i więcej informacji tutaj

terapia stawów skroniowo- żuchwowych