Skręcenie stawu skokowego

Skręcenie stawu skokowego Data postu: Posted on

Skręcenie stawu skokowego statystycznie dotyka 1 na 10 000 mieszkańców Europy Zachodniej. Stanowi również 14-33% urazów doznawanych w sporcie, w rezultacie jest jedną z najczęstszych kontuzji.


Czytaj więcej Skręcenie stawu skokowego

Ból kręgosłupa- diagnostyka, możliwości terapeutyczne, rokowanie.

Ból kręgosłupa- diagnostyka, możliwości terapeutyczne, rokowanie. Data postu: Posted on

Ból kręgosłupa jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyty w gabinecie rehabilitacji. Siedzący tryb życia, brak ruchu, lub odwrotnie- zbyt ciężka praca fizyczna może doprowadzić do pojawienia się dolegliwości. Najbardziej niepokojącym wydaje się być fakt, iż pacjenci trafiający do gabinetów często nie przekroczyli jeszcze trzydziestego roku życia! W tym wpisie chcemy przybliżyć Państwu model postępowania fizjoterapeutycznego, oraz możliwości jakie daje rehabilitacja.


Czytaj więcej Ból kręgosłupa- diagnostyka, możliwości terapeutyczne, rokowanie.

Uszkodzenie łąkotki- postępowanie pooperacyjne

Uszkodzenie łąkotki- postępowanie pooperacyjne Data postu: Posted on

Czym są łąkotki?

Łąkotki to chrzęstno- włókniste wstawki w kształcie litery „C”, zlokalizowane w stawie kolanowym między kością udową a piszczelową. Wyróżniamy łąkotkę boczną i przyśrodkową. Dzielą one staw na dwa piętra- górne i dolne. Zasadniczą funkcją łąkotek jest dopasowanie do siebie powierzchni stawowych kości udowej i piszczelowej. Przyśrodkowa- dłuższa i szersza niż boczna, ma też mniejszą ruchomość, dlatego uszkodzenie łąkotki częściej dotyczy właśnie jej.


Czytaj więcej Uszkodzenie łąkotki- postępowanie pooperacyjne

Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL

Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL Data postu: Posted on

Więzadło krzyżowe przednie (ACL):

Więzadło krzyżowe przednie zlokalizowane jest pomiędzy przyśrodkową częścią kłykcia bocznego kości udowej a polem międzykłykciowym kości piszczelowej.


Czytaj więcej Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL

Drenaż limfatyczny

Drenaż limfatyczny Data postu: Posted on

Czym jest drenaż limfatyczny?

Drenaż limfatyczny jest specyficzną formą masażu, w której terapeuta wykorzystuje techniki mające na celu pobudzenie przepływu limfy.


Czytaj więcej Drenaż limfatyczny

Przepuklina kręgosłupa

Przepuklina kręgosłupa Data postu: Posted on


Czym jest przepuklina kręgosłupa?

Przepuklina kręgosłupa, to sytuacja w której obwodowa część krążka międzykręgowego wychodzi poza swoją anatomiczna granicę. Wypuklenie może być skierowane centralnie w kierunku kanału kręgowego lub bocznie w kierunku otworu międzykręgowego i nerwu.


Czytaj więcej Przepuklina kręgosłupa

Ćwiczenia usprawniające lędźwiowy odcinek kręgosłupa

Ćwiczenia usprawniające lędźwiowy odcinek kręgosłupa Data postu: Posted on

Prezentujemy Państwu przykładowe ćwiczenia usprawniające lędźwiowy odcinek kręgosłupa. Wpis powstał głównie z myślą o naszych pacjentach, ale każdy zainteresowany tematem może znaleźć tu coś dla siebie. Przypominamy, że dobór ćwiczeń należy w pierwszej kolejności skonsultować z fizjoterapeutą, gdyż nie wszystkie nadają się dla każdego.


Czytaj więcej Ćwiczenia usprawniające lędźwiowy odcinek kręgosłupa

Zapalenie ścięgna Achillesa- jak poradzić sobie z tym problemem?

Zapalenie ścięgna Achillesa- jak poradzić sobie z tym problemem? Data postu: Posted on

Ścięgno Achillesa jest największym ścięgnem ludzkiego organizmu. Powstaje ono z połączenia ścięgien mięśnia brzuchatego i płaszczkowatego, i przyczepia ono owe mięśnie do górnej części guza piętowego kości piętowej.


Czytaj więcej Zapalenie ścięgna Achillesa- jak poradzić sobie z tym problemem?

Udar mózgu- co warto wiedzieć i jak postępować

Udar mózgu- co warto wiedzieć i jak postępować Data postu: Posted on

Określeniem udar mózgu opisuje się zespół objawów klinicznych związanych z nagłym wystąpieniem zaburzeń czynności mózgu w wyniku zaburzenia krążenia mózgowego. 80%  przypadków to udary niedokrwienne spowodowane np. zatorem tętnicy, 16% to udary krwotoczne spowodowane wynaczynieniem tętnicy w obrębie mózgu, 4% stanowią inne przyczyny.


Czytaj więcej Udar mózgu- co warto wiedzieć i jak postępować