Osteopatia

osteopatia

Czym jest osteopatia?

Osteopatia jest metodą manualnego diagnozowania i leczenia, którą w XIX w. stworzył dr A. T. Still. Ówczesna medycyna nie radziła sobie z wieloma chorobami, a ludzie często umierali z braku dostępu do opieki zdrowotnej i ograniczeń wiedzy z tej dziedziny. Podobny los spotkał dzieci dr Stilla, i był to prawdopodobnie główny bodziec, który pchnął go do stworzenia tej metody.

W osteopatii do diagnozy wykorzystuje się kontakt manualny, oraz szereg specyficznych testów. Nadrzędnym celem jest odnalezienie pierwotnej dysfunkcji, usunięcie jej i tym samym wpłyniecie na odzyskanie przez organizm sił do samoleczenia. W terapii niezwykle ważne jest zintegrowanie ze sobą funkcjonowania wielu układów ciała, dlatego osteopatia wykorzystuje techniki pracy z narządami wewnętrznymi, czaszką, mięśniami i stawami. Poza tym w terapii osteopatycznej pacjent postrzegany jest jako całość (ciało, umysł, dusza), a sfera psychiki jest również brana pod uwagę, jako ewentualna przyczyna schorzenia.

Zasady osteopatii

Pierwsza zasada mówi, że człowiek jest jednością. Ponieważ nie można oddzielić ciała od umysłu, człowieka należy postrzegać jako całość, łącznie ze sferą duchową. Druga zasada mówi, że organizm posiada zdolności do samoregulacji i utrzymywania zdrowia. Zadaniem osteopaty jest przywrócenie tych funkcji w organizmie pacjenta poprzez pracę z dysfunkcjami. W trzeciej zasadzie czytam, że struktura i funkcja organizmu wpływają wzajemnie na siebie, W czwartej zaś czytamy, że leczenie powinno opierać się uwzględnieniu i integracji ze sobą pierwszych trzech zasad.

Czym osteopatia różni się od terapii manualnej?

Terapia manualna również jest metodą manualnego diagnozowania i leczenia dolegliwości. Skupia się ona jednak na lokalnym różnicowaniu problemu (mięsień, staw, nerw). Osteopatia z zasady poszukuje pierwotnej przyczyny problemu, często oddalonej od miejsca bólu. Można powiedzieć, że terapia osteopatyczna to praca z całym ciałem, a nie z lokalnym problemem.

Dla kogo najlepsza będzie osteopatia?

Osteopatia jest terapią mogącą przynieść ulgę wszystkim pacjentom skarżącym się na pospolite dolegliwości takie jak ból pleców czy łokieć tenisisty. Ze względu na swoje holistyczne podejście dedykowana jest szczególnie pacjentom, którzy mimo stosowania tradycyjnych metod leczenia nie czują poprawy. Dodatkowo daje ona możliwość pracy z wieloma schorzeniami układowymi, problemami z narządami wewnętrznymi czy endokrynnymi.

Nie czekaj aż będzie za późno i zapisz się na wizytę już dziś!

Rejestracja pod numerem telefonu: 888 439 162,

lub przez formularz kontaktowy. Więcej informacji i cennik tutaj

Zapraszamy!!

Osteopatia