Zapalenie ścięgna Achillesa- jak poradzić sobie z tym problemem?

Zapalenie ścięgna Achillesa- jak poradzić sobie z tym problemem? Data postu: Posted on

Ścięgno Achillesa jest największym ścięgnem ludzkiego organizmu. Powstaje ono z połączenia ścięgien mięśnia brzuchatego i płaszczkowatego, i przyczepia ono owe mięśnie do górnej części guza piętowego kości piętowej. Zapalenie ścięgna Achillesa jest częstym problemem zwłaszcza u sportowców. Ścięgno otoczone jest tkankową osłonką, która ułatwia ślizg, oraz rozciąga się wraz z jego ruchem. Posiada ono unaczynienie zarówno od strony bliższej jak i dalszej, i jest ono najbardziej ubogie między 2 a 6 cm powyżej pięty ( co częściowo tłumaczy lokalizacje dolegliwości).

Objawy

Najczęstszym objawem zapalenia jest ból w dolnej części łydki. Dolegliwości najczęściej występują rano, i mogą ograniczać normalne funkcjonowanie. U osób uprawiających sport problem zazwyczaj pojawia się na początku i na końcu treningu, a w bardziej zaawansowanych przypadkach trwa przez całą sesję treningową. W bolesnej części ścięgna może pojawić się obrzęk lub zgrubienie.

Przyczyny

Do najczęstszych przyczyn zapalenia ścięgna Achillesa zalicza się:

– Nadmierne przeciążenie w trakcie treningu,

– Niedostateczne rozciągnięcie ścięgna przed i po treningu,

– Szybkie zwiększenie intensywności, lub dystansu w trakcie treningu biegowego,

– Zbyt szybki powrót do dużych obciążeń treningowych po przerwie w treningach,

– Wady stóp,

– Korzystanie z niewłaściwego obuwia,

– Nadmierne napięcie mięśnia trójgłowego łydki.

Zapalenie ścięgna Achillesa- strategia leczenia 

  1. Odpoczynek: zaprzestanie wykonywania aktywności powodującej ból, lub jej zmiana( np. pływanie zamiast biegania),
  2. Rozciąganie mięśni łydki oraz pozostałych mięśni kończyn dolnych,
  3. Modyfikacja aktywności (zmniejszenie dystansu, intensywności czy częstotliwości treningów),
  4. Stosowanie doustnych leków przeciwzapalnych (NLPZ),
  5. Chłodzenie ścięgna,
  6. Korzystanie z odpowiedniego obuwia,
  7. W przypadku problemów z biomechanika stopy stosowanie wkładek do butów.
Zapalenie ścięgna Achillesa – Rehabilitacja

Przede wszystkim należy ocenić całą sylwetkę i wyeliminować dysfunkcje posturalne, gdyż mogą one mieć wpływ na biomechanikę kończyny dolnej (dysfunkcje kręgosłupa, miednicy, bioder, kolan itp.).

Jako metody terapeutyczne można zastosować:

– Terapię mięśniowo- powięziową,

Masaż (klasyczny, głęboki, funkcyjny),

– Terapię powięziową w modelu FDM,

– Mobilizację stawów w obrębie kończyny,

– Suche igłowanie,

– Kinesiotaping.

Podstawą rehabilitacji w przypadku zapalenia ścięgna Achillesa są ćwiczenia, które pacjent musi samodzielnie kontynuować w domu. W ich zakres wchodzą: ćwiczenia rozciągające łydkę i mięśnie kończyny dolnej, rolowanie, ćwiczenia wzmacniające mięśnie podudzia. Poniżej prezentujemy przykłady ćwiczeń:

– Rozciąganie ścięgna Achillesa i mięśni łydki (zdjęcie 2 i 4): ćwiczenie można wykonać w dwóch wariantach- przy ścianie w wykroku, z nogą rozciąganą z tyłu, lub na stopniu rozciągając jednocześnie obydwa ścięgna. Czas rozciągnięcia 30 sec, przerwa 60 sec. 5-10 powtórzeń.

zapalenie ścięgna Achillesa

– Rolowanie mięśni kończyny dolnej (zdjęcie 1,6,7,8): 20-30 przetoczeń na każdą partię mięśniową (łydka, tylna strona uda, pośladek, boczna strona uda)

– Rozciąganie grupy kulszowo- goleniowej (zdjęcie 5): Przy pomocy sznurka unosimy wyprostowaną nogę, w momencie odczucia pierwszego napięcia zostajemy w pozycji 30 sec a następnie 60 sekund odpoczywamy. 5-10 powtórzeń.  Przede wszystkim zwróć uwagę, aby noga była wyprostowana w kolanie!

– Wspięcia na palce na podeście (zdjęcie 3): ok 10 powtórzeń w 2-3 seriach. Należy pamiętać, że powrót z pozycji wysokiej jest wolniejszy niż wspięcie.

zapalenie ścięgna Achillesa