Nieprawidłowe napięcia w obrębie struktur czaszki
Czym jest terapia czaszkowo- krzyżowa?
Terapia czaszkowo- krzyżowa jest jednym z filarów osteopatii. Z racji na filozofię pracy w modelu osteopatycznym, wszystkie układy ciała mogą generować dysfunkcje, i jednym z nich jest układ kranialny. W modelu tym terapeuta pracuje z kośćmi czaszki, membranami wewnątrzczaszkowymi, kością krzyżową oraz specyficznym rytmem czaszkowym. Poprzez delikatne ruchy, lub samą intencję ruchu osteopata reguluje napięcia czaszki, przywraca ruchomość poszczególnym jej kościom i dostraja rytm czaszkowy. Sama terapia jest bardzo delikatna, dlatego działa wyciszająco i uspokaja układ nerwowy.
Czym jest rytm czaszkowy?
Rytm czaszkowy jest to cykliczne, pulsacyjne rozszerzanie się struktur czaszki połączone odpowiednią rotacją pozostałych części ciała. Pierwotnie twierdzono, że rytm ten odpowiada rytmowi produkcji płynu mózgowo- rdzeniowego w strukturach mózgu. Dziś wydaje się, że najprawdopodobniej rytm jest sumą innych rytmów ciała. Teorii jest wiele, dlatego pojawiają się również głosy, że takiego rytmu nie ma i jest tylko wymysłem osteopatów. Tak czy inaczej, praca z czaszką i z jej szwami bez względu na istnienie rytmu przynosi doskonałe rezultaty.
Dla kogo wskazaniem będzie terapia czaszkowo- krzyżowa?
Pomijając pacjentów u których dysfunkcja czaszkowa jest przyczyna odległych problemów, terapia będzie doskonałym rozwiązaniem dla osób chronicznie zestresowanych. Osoby cierpiące na bezsenność, bóle głowy, nerwice, przemęczenie, depresje również mogą poprawić swój stan zdrowia. Terapia czaszkowo- krzyżowa stanowi bardzo dobre uzupełnienie terapii stawów skroniowo- żuchwowych.
Jakie są przeciwwskazania do terapii czaszkowo- krzyżowej?
Ogromna zaleta terapii czaszkowo- krzyżowej to bardzo mało przeciwwskazań do jej wykonywania, dlatego może ona pomóc w wielu przypadkach. Do przeciwwskazan zaliczamy:
-złamania okolicy C0-C1,
-wiek poniżej 9 miesiąca,
-starczy wiek,
-RZS,
-zespół Downa,
– wiotkość tkanek okolicy szyi.
Dlatego nie zwlekaj i zapisz się już dziś!!
Rehabilitacja Gorzów
Rejestracja pod numerem telefonu: 888 439 162,
lub przez formularz kontaktowy.