Dolegliwości bólowe pięty

Dolegliwości bólowe pięty Data postu: Posted on

Dolegliwości bólowe pięty są częstym powodem wizyty w gabinecie rehabilitacji. Ostry ból, często niemożność normalnego chodzenia nasilająca się zwłaszcza rano i po wysiłku mogą przez wiele miesięcy lub nawet lat utrudniać życie pacjentowi.

Utarło się, że za przyczynę tych problemów odpowiada występowanie kostnej narośli na guzie kości skokowej w miejscu przyczepu rozcięgna podeszwowego, zwanej ostrogą piętową. Narośl ta ma drażnić tkanki  miękkie i tym samym generować ból. Niestety w praktyce okazuje się, że bardzo często dolegliwości występują w miejscu innym niż przyczep rozcięgna podeszwowego, a charakterystyka bólu wskazuje na całkowicie inną przyczynę.

Możliwe przyczyny występowania dolegliwości bólowych pięty:

– zapalenie powięzi podeszwowej,

– zespół poduszki tłuszczowej,

– zapalenie okostnej kości piętowej,

– neuropatie nerwów zaopatrujących stopę,

– choroby ścięgna mięśnia piszczelowego tylnego,

– zespół kanału stępu,

– choroby ścięgien mięśni strzałkowych,

– zapalenie kaletki zapiętowej,

– choroba Haglunda.

Możliwości terapeutyczne:

Badanie pacjenta uskarżającego się na dolegliwości bólowe pięty powinno obejmować ocenę całej sylwetki, zwłaszcza ustawienie stóp, kolan, bioder, miednicy oraz kręgosłupa. Należy sprawdzić stan napięcia struktur mięśniowych, więzadłowych i powięziowych, oraz dokładnie zlokalizować miejsce występowania bólu. Na tej podstawie terapeuta dobiera metody postępowania najlepsze dla danego pacjenta.

Czasem przed rozpoczęciem pracy z tkankami bezpośrednio odpowiedzialnymi za ból niezbędne będzie skorygowanie ustawienia miednicy, kolan czy kości w obrębie stopy. W dużej części przypadków bardzo dobry efekt przynosi już samo manualne opracowanie tkanek miękkich w obrębie stopy, podudzia, uda oraz pośladka. Samodyscyplina pacjenta i kontynuacja wyuczonych ćwiczeń stanowią również o sukcesie w walce z dolegliwościami.

Przykłady ćwiczeń do samodzielnego wykonywania przez pacjenta:

– rozciąganie mięśni podeszwy stopy i rozcięgna podeszwowego,

– rozciąganie mięśni podudzia,

– rozciąganie mięśni kulszowo- goleniowych,

– rozciąganie mięśni pośladkowych,

-rolowanie kończyny dolnej.

 

leczenie bólu kręgosłupa i pleców