Ból kręgosłupa- diagnostyka, możliwości terapeutyczne, rokowanie.
Ból kręgosłupa jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyty w gabinecie rehabilitacji. Siedzący tryb życia, brak ruchu, lub odwrotnie- zbyt ciężka praca fizyczna może doprowadzić do pojawienia się dolegliwości. Najbardziej niepokojącym wydaje się być fakt, iż pacjenci trafiający do gabinetów często nie przekroczyli jeszcze trzydziestego roku życia! W tym wpisie chcemy przybliżyć Państwu model postępowania fizjoterapeutycznego, oraz możliwości jakie daje rehabilitacja.
Ból kręgosłupa- diagnostyka to podstawa!
Najważniejsze w procesie leczenia jest postawienie diagnozy i wyeliminowanie ewentualnych przeciwwskazań. Pacjenci którzy trafiają do gabinetu z polecenia lekarza, zwykle wstępną diagnozę mają już za sobą. W przeciwnym wypadku fizjoterapeuta musi sam od początki przeprowadzić badanie.
Wywiad jest pierwszym i najważniejszym punktem diagnostyki. Fizjoterapeuta uzyskuje na tym etapie informacje o początkach dolegliwości, ich charakterze, pracy zawodowej czy chorób współistniejących. Istotnym jest, aby na tym etapie wyeliminować współistnienie bezwzględnych przeciwwskazań (np. choroby nowotworowe, tętniaki itp.). Dzięki dobrze przeprowadzonemu wywiadowi terapeuta może uzyskać większość informacji niezbędnych do zaplanowania terapii.
W trakcie przeprowadzania wywiadu warto zapoznać się z ewentualną dokumentacją czy badaniami obrazowymi które pacjent ma za sobą. Rezonans czy zdjęcie RTG kręgosłupa może ujawnić ewentualne przeciwwskazania (np. zaawansowana osteoporoza), dlatego ważne, aby terapeuta posiadał podstawowe umiejętności czytania badań obrazowych.
Kolejnym etapem diagnostyki jest badanie przedmiotowe. Ważnym jest, aby pacjent rozebrał się do bielizny. Badanie powinno rozpoczynać się od oceny całej sylwetki- jej symetrii, krzywizn kręgosłupa czy przenoszenia ciężaru ciała w trakcie chodu. Oceniamy sylwetkę w staniu siedzeniu i leżeniu. Dalej, w celu dokładnego zlokalizowania przyczyn bólu terapeuta wykonuje szereg testów ortopedycznych i neurologicznych. Mają one za zadanie rozpoznanie przyczyny dolegliwości (ból mięśniowy, stawowy, neurologiczny) i wykluczenie przeciwwskazań. Warto zaznaczyć, że istotną rolę stanowią testy neurologiczne. Dodatnie wyniki niektórych z nich mogą świadczyć o poważnych uszkodzeniach, które powinny być w pierwszej kolejności poddane badaniu lekarskiemu!
W trakcie wizyty u osteopaty pacjenci mogą spotkać się dodatkowo z innymi rodzajami diagnostyki (testy nasłuchu, oscylacyjne czy ocena rytmów ciała). Mogą one wydawać się dziwne, ale w rzeczywistości dają szerszy obraz stanu pacjenta.
Ból kręgosłupa- terapia
W zależności od postawionej diagnozy terapeuta dobiera odpowiednie metody terapeutyczne do stanu pacjenta. W związku z ich mnogością opiszemy najpopularniejsze z nich. Bardzo często terapeuci decydują się na łączenie metod, w celu maksymalizacji efektów. Warto zaznaczyć, że wyniki badania przedmiotowego mogą również wykluczyć zasadność stosowania niektórych z nich.
Masaż
Masaż jest jedną z najpopularniejszych form radzenia sobie z bólem kręgosłupa. Pacjenci bardzo często zgłaszając się do gabinetu są przeświadczeni, że przychodzą właśnie na ten zabieg. Jest to forma terapii sprawdzająca się głównie w sytuacjach, gdy ból kręgosłupa spowodowany jest nadmiernym napięciem mięśniowym. Warto zaznaczyć, że osoby chronicznie zestresowane również mogą odczuć znaczna poprawę po tego typu zabiegu. Bardzo ostry stan pacjenta bywa przeciwwskazaniem do masażu. Przeciwwskazaniem jest również niemożność pozostania przez dłuższy czas w pozycji leżącej. Masaż jest również stosowany jako przygotowanie do zabiegu terapii manualnej.
Terapia manualna
Kolejna po masażu najpopularniejsza metoda pracy z pacjentem. Posługując się testami diagnostycznymi terapeuta lokalizuje strukturę odpowiadającą za ból kręgosłupa, a następnie przechodzi do terapii. Podczas badania rozróżnia się mięśniowe, stawowe lub nerwowe przyczyny dolegliwości. Dla przyczyn mięśniowych wykonuje się rozluźniające techniki tkanek miękkich, dla stawowych mobilizacje i manipulacje a nerwowych neuromobilizacje. Kluczowa dla sukcesu terapii manualnej jest diagnostyka i dobre zlokalizowanie przyczyny. Terapia manualna daje bardzo dużo możliwości i powinna być bazą dla całego postępowania terapeutycznego.
Osteopatia
Osteopatia jest właściwie osobnym systemem pracy z pacjentem, na który składają się inne metody pracy. Zasadą osteopatii jest, podobnie jak terapii manualnej, zlokalizowanie problematycznej struktury, a dodatkowo wyeliminowanie innych, czasem bardzo odległych przyczyn choroby. Osteoapci wykorzystują w pracy techniki terapii manualnej, a dodatkowo specyficzne techniki osteopatyczne. Wiele z nich opiera się na delikatnym kontakcie z tkankami i subtelnym regulowaniu ich napięć, pracy z narządami wewnętrznymi czy czaszką. Nikogo nie powinno dziwić, że osteopata w trakcie swojej pracy nie skupia się jedynie na miejscu bólu, lecz oddziałuje na inne części ciała (np. czaszkę). Dodatkowo osteopatia skupia się również na psychice człowieka i tam doszukuje się przyczyn zaburzeń somatycznych. Osteopatia jest doskonałym system pracy, niosącym ogromne możliwości.
Ćwiczenia usprawniające
W naszym gabinecie wychodzimy z założenia, że ćwiczenia usprawniające stanowią obowiązkowy punkt rehabilitacji. Są one niezwykle istotne, nie tylko na początku procesu, ale też w późniejszym okresie prewencji nawrotu dolegliwości. Pacjentom trafiającym do gabinetu z bólem kręgosłupa najczęściej albo brakuje ruchu, albo ich aktywność jest wykonywana w niewłaściwy sposób. Zadaniem fizjoterapeuty jest nauczenie pacjenta podstawowych ćwiczeń wzmacniających, zwiększających zakres ruchu czy stabilizujących. Odpowiednia siła, stabilność i mobilność kręgosłupa jest kluczowa dla jego odpowiedniego funkcjonowania.
Podsumowując, istnieje bardzo wiele metod pracy z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa. Przedstawione przez nas stanowią główne, na których powinien bazować każdy terapeuta. Inne takie jak np. suche igłowanie czy klawiterapia również niosą ogromny potencjał, lecz są bardziej uzupełnieniem podstawowych metod.
Rehabilitacja Gorzów
Zapraszamy na konsultacje! Rejestracja pod numerem: 888 439 162,
lub przez formularz kontaktowy. Więcej informacji i cennik tutaj
Pozdrawiamy!