Przepuklina kręgosłupa

Przepuklina kręgosłupa Data postu: Posted on


Czym jest przepuklina kręgosłupa?

Przepuklina kręgosłupa, to sytuacja w której obwodowa część krążka międzykręgowego wychodzi poza swoją anatomiczna granicę. Wypuklenie może być skierowane centralnie w kierunku kanału kręgowego lub bocznie w kierunku otworu międzykręgowego i nerwu.

Jak zbudowany jest krążek międzykręgowy i jaka jest jego funkcja?

Krążek międzykręgowy zbudowany jest z dwóch części: włóknistej otoczki zwanej pierścieniem włóknistym i z galaretowatego jądra miażdżystego, które jest otoczone przez ten właśnie pierścień. Zasadniczą funkcją krążków jest oddzielanie od siebie kręgów oraz amortyzowanie sił działających na kręgosłup. Ważną cechą krążka jest wiązanie w nim wody, dlatego na podstawie uwodnienia ocenia się jego stan.

Przyczyny powstawania przepukliny krążka miedzykręgowego

Najczęstsza przyczyną powstawania przepukliny kręgosłupa są zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe krążka. Wieloletnia ciężka praca fizyczna, siedzący tryb życia, błędy treningowe czy brak ruchu przyczyniają się do powstawania owych zmian. Mogą również wystąpić ostre incydenty, np. po dźwignięciu ciężkiego przedmiotu pacjent nie może się wyprostować. Najczęściej jednak ostry uraz powstaje na bazie wcześniejszych zmian degeneracyjnych.

Jakie mogą być konsekwencje powstania przepukliny?

Do najpoważniejszych konsekwencji należy ucisk przepukliny na sąsiadujący korzeń nerwowy, lub wpadnięcie przepukliny do kanału kregowego. W sytuacji tej mogą występować dolegliwości bólowe kręgosłupa, dolegliwości bólowe w okolicy zaopatrywanej przez nerw (np. rwa kulszowa), zaburzenia czucia, osłabienie siły i zaniki mięśni oraz zaburzenia funkcji zwieraczy. Trzy ostatnie są najbardziej niepokojące i w takich sytuacjach należy natychmiast zgłosić się do lekarza!

Możliwości terapeutyczne

W lżejszych przypadkach, które nie kwalifikują się do leczenia operacyjnego możemy z powodzeniem stosować rehabilitację. Metody które wykorzystujemy w pracy to terapia manualna, masaż, ćwiczenia czy osteopatia. W pierwszej ostrej fazie podstawową sprawą jest wyciszenie dolegliwości. Stosujemy wtedy lekkie techniki tkanek miękkich, mobilizacje, terapię wisceralną czy pozycje ułożeniowe. W fazie podostrej i przewlekłej wprowadzamy bardziej zaawansowane mobilizacje, manipulacje oraz ćwiczenia. Zwiększenie ruchomości oraz wzmocnienie kręgosłupa jest kluczowe, dlatego ćwiczenia wyuczone w gabinecie pacjent powinien kontynuować samodzielnie w domu. Ważnym aspektem jest to aby pacjent poprawił swoją ergonomię pracy, przede wszystkim jeśli wykonuje pracę siedzącą.

Podsumowując, styl życia ma ogromny wpływ na stan naszego kręgosłupa. Przede wszystkim powinniśmy zwracać uwagę na ergonomie naszej pracy i włączanie aktywności fizycznej do naszego życia. Dlatego nie dopuszczajmy do powstawania przedwczesnych zmian zwyrodnieniowych, a unikniemy przykrych konsekwencji.

Zapraszamy do naszego gabinetu!

Rejestracja pod numerem telefonu: 888 439 162.