Udar mózgu- co warto wiedzieć i jak postępować
Określeniem udar mózgu opisuje się zespół objawów klinicznych związanych z nagłym wystąpieniem zaburzeń czynności mózgu w wyniku zaburzenia krążenia mózgowego. 80% przypadków to udary niedokrwienne spowodowane np. zatorem tętnicy, 16% to udary krwotoczne spowodowane wynaczynieniem tętnicy w obrębie mózgu, 4% stanowią inne przyczyny.
Rokowanie
Rokowanie po udarze mózgu zależy od czynników takich jak: rodzaj udaru, rozległość udaru, czas w którym została udzielona pomoc, wczesna opieka chorego, jak najszybsze wdrożenie rehabilitacji, wiek pacjenta.
Wczesny okres po udarze
Rehabilitację pacjenta po udarze rozpoczynamy jeszcze w trakcie pobytu pacjenta w szpitalu. Na początku ważne jest aby pozycja pacjenta zapobiegała powstawaniu przykurczów i odleżyn. Pomocne w walce z przykurczami są wszelkiego rodzaju wałki i kliny, które odpowiednio ułożone niwelują powstawanie ograniczeń ruchomości. Do zapobiegania odleżynom najlepsze są specjalne materace przeciwodleżynowe. Należy pamiętać, aby stolik z rzeczami osobistymi znajdował się po porażonej stronie pacjenta. Bardzo ważne w początkowym stadium są ćwiczenia oddechowe i profilaktyka zastojów w płucach. W tym celu wykorzystujemy są np. techniki oklepywania. W zależności od stanu pacjenta pionizacja powinna odbyć się w drugiej, lub nawet pierwszej dobie po udarze.
Początkowy okres charakteryzuje się obniżonym napięciem mięśniowym. Aby temu zapobiec ważne jest wykonywanie ćwiczeń czynnych kończyn strony nieporażonej i ćwiczeń biernych zwiększających i utrzymujących zakres ruchów. W zapobieganiu powstawaniu przykurczy i stymulacji receptorów dobrze sprawdza się masaż, oraz różne jego odmiany, takie jak np. szczotkowanie. Jednocześnie prowadzona powinna być terapia mowy, terapia zaburzeń psychicznych, terapia zajęciowa, nauka samoobsługi.
Jeszcze w trakcie pobytu pacjenta na oddziale szpitalnym rodzina powinna częściowo uczestniczyć w procesie pielęgnacji, prowadzenia ćwiczeń indywidualnych, terapii zajęciowej, nauki chodu. Ma to na celu przyuczenie do kontynuowania tych zajęć w domu. Rodzina powinna również wziąć udział w szkoleniu prowadzonym przez personel medyczny, dotyczącym profilaktyki powikłań, zmiany stylu życia, zaadoptowania mieszkania itp.
Udar mózgu- rehabilitacja poszpitalna
Często pacjenci po udarze muszą być poddawani procesowi rehabilitacji do końca życia. Ważnym elementem jest samodyscyplina pacjenta, chęć powrotu do sprawności i zaakceptowanie nowej, nierzadko trudnej sytuacji.
Jedną z najczęściej stosowanych metod rehabilitacyjnych jest metoda Kabat- Keiser, zwana proprioceptywnym torowaniem nerwowo- mięśniowym (PNF). Założeniem metody jest to, że człowiek może odzyskać utraconą funkcję ruchową, poprzez uczenie się jej, z wykorzystaniem wcześniejszych doświadczeń. Następuje to według schematów rozwoju ruchowego dziecka. Pacjent rozpoczyna rehabilitacje od odtwarzania wzorców ruchowych łopatki i miednicy. Na bazie tego terapeuta wprowadza naukę wzorców ruchowych kończyn, naukę chodzenia, siadania, wstawania, przechodzenia z pozycji niskich do wysokich. W trakcie terapii wykorzystujemy techniki uczące ruchu, oporowe, koordynacyjne, rozluźniające, stabilizujące i przeciwbólowe.
Jeśli macie Państwo pytania dotyczące rehabilitacji po udarze zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 888439162, lub mailem: gabinetmtmed@gmailo.com Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania.
Zespół MTmed.